cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Zioła na anemię - kompendium wiedzy
Zdrowie

Zioła na anemię – kompendium wiedzy

Anemia to stan chorobowy związany ze stanem krwi, do którego dochodzi, gdy poziom hemoglobiny obniża się. Najczęściej diagnozuje się anemię łagodną, która objawia się uczuciem osłabienia czy bladą skórą. Anemii jednak nie wolno bagatelizować, ponieważ dość szybko może przekształcić się w postać ciężką, a nawet zagrażającą życiu, na co mogą wskazywać takie objawy jak zawroty głowy, tachykardia, mroczki przed oczami.

Anemia jest częstą przypadłością osób w różnym wieku. Jest ona efektem nieprawidłowego trybu życia, źle zbilansowanej diety, poważnego niedoboru witamin i minerałów, długotrwałym stresem, brakiem odpowiedniej ilości snu czy siedzącym trybem życia. Na anemię szczególnie narażone są osoby przewlekle chore, na przykład w trakcie chemioterapii. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o siebie.

Niedokrwistość, a działanie ziół

Na szczęście anemię można skutecznie leczyć ziołami. Doskonale wspomagają one leczenie niedokrwistości i przyczyniają się do usunięcia objawów anemii. Co więcej, wzbogacają organizm w niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Wybierając zioła warto skorzystać z porady zielarza i zadbać o to, aby podnosiły poziom hemoglobiny, poprawiały przyswajanie żelaza, odżywiały i wzmacniały oraz miały właściwości detoksykacyjne. Dobrze dobrane zioła pobudzają proces tworzenie czerwonych krwinek i oczyszczają krew. Stosowanie ziół jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jakie więc zioła na anemię są najskuteczniejsze?

Jakie zioła wybrać?

Jest wiele ziół dedykowanych leczeniu niedokrwistości. Do najbardziej popularnych należą dereń jadalny, kolendra, macierzanka, pokrzywa, morwa czarna, czarnuszka, natka pietruszki, mięta czy ziele anyżu.
Pokrzywa to najczęściej wykorzystywane zioło w leczeniu anemii. Zawiera sole mineralne, witaminę K i kwasy tłuszczowe. Ułatwia absorpcję żelaza oraz ma działanie moczopędne. Szybko wnika do komórek i usprawnia pracę układu krwiotwórczego.
Warto zwrócić również uwagę na miętę, która zwiększa wydzielanie soków żołądkowych oraz ma działanie przeciwbakteryjne i uspokajające.
Wyjątkowe właściwości wykazuje również lucerna, która nie tylko podnosi stężenie hemoglobiny, lecz także skutecznie oczyszcza krew. Zbawienne działanie ma również pyłek pszczeli, który doskonale wzmocni i zregeneruje osłabiony organizm. Wielu zielarzy często przepisuje swoim podopiecznym mniszek lekarski.
Warto przyjrzeć się również natce pietruszki. Zawiera ona m.in. wapń, potas, magnez, witaminę C oraz żelazo. Wspomaga układ krwionośny i pomaga usuwać z organizmu toksyny.
Podobne działanie wykazuje mniszek lekarski, który dodatkowo pobudza pracę wątroby, wspomagając jednocześnie układ krwionośny.