Zdrowy styl życia rozwija się w dzisiejszych czasach z dnia na dzień. Dążenie do wymarzonej sylwetki dla wielu stało się już priorytetem. Z czasem wdrażania się coraz bardziej w świat fitnessu, przychodzą coraz to nowe pytanie, takie jak na przykład, co jeść przed treningiem i jakie produkty sprawią, że trening będzie bardziej efektywny?
Znaczenie posiłku przed treningiem
Odpowiednie dokarmienie się przed treningiem jest dla naszego organizmu bardzo ważne. Posiłek doda energii do mocnych i intensywnych ćwiczeń, a do tego uzupełni organizm w potrzebne nie tylko do ćwiczeń, ale także do całodobowej pracy witaminy oraz składniki odżywcze. Aby trening był jak najbardziej wydajny, to wystarczy 20-30 minut przed nim zjeść jeden z pokarmów energetycznych, który spowoduje gwałtowny wzrost insuliny do krwi, która pomaga w przepływie glukozy do komórek mięśniowych.
Jakie produkty jeść przed treningiem?
Na około 2-3 godziny przed ćwiczeniami powinno zjeść się posiłek mieszany, zawierający każdy ze składników odżywczych. Posiłek ten powinien zawierać dużo węglowodanów, ponieważ to one pozwalają wydłużyć czas trwania treningu. Aktualnie w żywieniu sportowców największy nacisk kładzie się na spożycie odpowiedniej ilości węglowodanów i białek. Warto jednak zaznaczyć, że utlenianie kwasów tłuszczowych jest optymalne przy umiarkowanej aktywności fizycznej, a później znacząco spada, dlatego też przy wysiłku fizycznym z większym nakładem energetycznym dodatkową możliwością pozyskiwania energii jest utlenianie węglowodanów. Zalecane produkty zbożowe to między innymi: makaron, pieczywo razowe, kasza, ryż czy też płatki osiane. Ważnym elementem, który należy dostarczyć naszemu organizmowi jest także białko, które umożliwia rozbudowanie tkanki mięśniowej, minimalizuje rozkład białek po zakończonym treningu i przyspiesza regenerację mięśni. Produkty bogate w białko to jogurty naturalne, jaja, ryby i nasiona strączkowe.
Czego nie jeść przed treningiem?
Osoby, które mają w planach trening, powinny unikać dań ciężkostrawnych, czyli między innymi smażonych. Niewskazane są również produkty, które mogą wywoływać wzdęcia, takie jak groch, fasola oraz inne nasiona roślin strączkowych. Przed ćwiczeniami nie zaleca się spożywania żywności, która może zalegać w żołądku. Do podjęcia aktywności fizycznej żołądek powinien być w stanie strawić podaną żywność. W innym przypadku podczas ćwiczeń może być odczuwalny nieprzyjemny dyskomfort. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że jak w każdej innej dziedzinie życia, wiąże się to również z indywidualnymi predyspozycjami.