Joga nie jest typowym sportem, to raczej system ćwiczeń nastawionych na rozwój fizyczny i równowagę duchową. Współczesna joga wywodzi się dawnych Indii, a jej praktykowanie polega na wykonywaniu pozycji zwanych asanami oraz na ćwiczeniu zaawansowanych technik oddechowych. Uprawianie jogi może korzystnie wpłynąć na zdrowie i znacznie zredukować codzienny stres. A czy warto ćwiczyć jogę w domu?
Zalety ćwiczenia jogi w domu
Ćwiczenie jogi wiąże się z koniecznością przybierania pozycji, które mogą być trudne dla początkującej osoby. Ponadto taką pozycję trzeba później również utrzymać przez jakiś czas, aby następnie powoli z niej wyjść. Jeśli daną osobę krępuje nauka podstawowych pozycji i nie chce robić tego w otoczeniu nieznanych sobie osób, to może zacząć praktykować jogę w domowym zaciszu. W tym celu warto skorzystać z dostępnych na rynku książek lub profesjonalnych kanałów na YouTube. Kolejną zaletą ćwiczenia jogi w domu jest możliwość samodzielnego wybrania pozycji oraz możliwość poświęcenia dowolnej ilości czasu na konkretną pozycję.
Jak się przygotować do ćwiczenia jogi w domu?
Joga to aktywność, która nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Do ćwiczeń wystarczy przygotować kawałek wolnej przestrzeni, matę i odpowiedni strój. Taki komplet do jogi powinien się składać z wygodnej koszulki z krótkim rękawem i legginsów. Ważne, by ubranie umożliwiało swobodę ruchów i nie przeszkadzało podczas ćwiczeń. Poza tym poszczególne pozycje można wykonywać na bosaka lub w wygodnym sportowym obuwiu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń warto włączyć relaksacyjną muzykę, która pomoże ćwiczącemu rozluźnić mięśnie i skupić się na wybranych pozycjach. W trakcie sesji nie można zapomnieć również o regularnym uzupełnianiu płynów.
Pozycje dla początkujących
W jodze istnieje co najmniej kilkadziesiąt różnych pozycji i to zarówno leżących, jak i siedzących, czy stojących. Jednak wbrew pozorom jest to bardzo wymagające zajęcie, dlatego na początek warto wybierać podstawowe pozycje, a dopiero potem należy przejść do bardziej zaawansowanych. Mając już wygodny komplet do jogi, można wykonać pozycję góry, czyli tadasana, która polega na przybraniu wyprostowanej postawy ciała z precyzyjnie ułożonymi stopami, rękami oraz lekko wciągniętym brzuchem. Inne ciekawe pozycje to na przykład urdhva hastasana, czyli pozycja z rękami uniesionymi do góry lub malasana, czyli pozycja girlandy.
O czym warto pamiętać, ćwicząc jogę?
Podczas jogi mięśnie i stawy intensywnie pracują, wobec czego przed ćwiczeniami należy przeprowadzić delikatną rozgrzewkę. Poza tym bardzo istotne w jodze jest skupienie i koncentracja, natomiast pośpiech jest wysoce niezalecany. Dlatego w trakcie ćwiczeń warto się wyciszyć, by móc spokojnie i cierpliwie wykonywać wszystkie pozycje. W tym celu dobrze będzie także ograniczyć wszelkie bodźce zewnętrzne i można na przykład zamknąć okno lub wyłączyć dźwięk w telefonie.
Ćwiczenie jogi w domu to niesamowite doświadczenie i świetna okazja, by skupić się na sobie i swoim ciele. Ponadto pierwsze efekty ćwiczeń, będą widoczne już po kilku tygodniach, a poza sprawnością fizyczną można zyskać także spokój ducha i lepsze samopoczucie na co dzień.