cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

wózek bliźniaczy
Lifestyle

Jaki wózek bliźniaczy wybrać? Jeden za drugim? Obok siebie?

Wózki dla bliźniąt to oczywisty wybór dla osób spodziewających się bliźniąt. Ponieważ wózek bliźniaczy tego typu „na pokładzie”przewozi dwójkę dzieci, naturalnym jest to, że jest większy od tradycyjnych wózków. Rodzice, którzy stoją przed decyzją o zakupie wózka dla bliźniąt, powinni dokładnie sprawdzić liczne fakty związane z tą techniką.

Jaki wózek bliźniaczy wybrać?

  1. Waga

Codzienne użytkowanie wózka dla bliźniaków wymaga dużego wysiłku. Waga pojazdu, w którym będziemy przewozić nasze skarby, powinna być z jednej strony jak najlżejsza, a z drugiej niezbyt ciężka, aby wózek pozostał stabilny.

  1. Wymiary

Wymiary wózka bliźniaczego wahają się od 100 do 170 cm (długość) w przypadku wózka side-by-side i od 65 do nawet 92 cm (szerokość) w przypadku wózka side-by-side. Decydując się na wybór jednego lub drugiego modelu, należy dokładnie przeanalizować lokalne warunki, w których mieszkasz, a także możliwości poruszania się z przyszłym wózkiem. Zwróć także uwagę na szerokość siedziska.

Następnie dokładnie mierzymy wszystkie drzwi (mieszkania, magazynu, windy itp.), przez które musi przejechać wózek, a także wymiary windy (głębokość) i bagażnika samochodu, a także wjazdów komunikacji miejskiej, jeśli planujemy używać ich regularnie i często.

  1. Koła

Im większe koło, tym łatwiej pchać wózek po różnych rodzajach terenu. W mieście na twardej nawierzchni każde koło się nada, ale na wypady do lasu czy poza miasto lepiej mieć pompowane lub piankowe koła niż plastikowe, które słabo chłoną i łatwo wbijają się w miękkie grunt.

Koła skrętne są bardzo przydatne do kierowania wózkiem bliźniaczym. System ten umożliwia obracanie wózka lub skręcanie „w miejscu”oraz oszczędza wysiłek potrzebny do uniesienia przodu wózka w przypadku modelu bez kół skrętnych.

  1. Siedzenie

Niemowlęta, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć, powinny być przewożone w głębokich gondolach. Dopiero po opanowaniu tej trudnej sztuki stania należy wsadzać dzieci do wózka, który musi być wyposażony w pasy bezpieczeństwa, aby dziecko nie wypadło z wózka. I tu nie bez znaczenia jest kolejna przeszkoda.

  1. Podnóżek

Powinien być wykonany z trwałego materiału, który wytrzyma ciągłe drapanie stopy. Jeśli jest pokryty materiałem, to dobrze, że można go zdjąć do czyszczenia. Niektóre modele posiadają regulowany podnóżek.

Który wózek bliźniaczy jest najwygodniejszy?

• Side-by-Side – wózki dla bliźniaków typu side-by-side zapewniają łatwy i, co najważniejsze, równy dostęp do każdego dziecka. Bliźnięta podróżujące na tego typu wózku inwalidzkim mają ze sobą stały i bardzo bliski kontakt. Rodzice, którzy zdecydowali się na zakup wózka dla bliźniaków „obok kolegi”zwracają uwagę na komfortową jazdę takim pojazdem, choć przyznają, że czasami mogą wystąpić trudności z wjazdem i wyjazdem przez niektóre bramki czy drzwi. Wózki z siedziskami side-by-side są szerokie, przez co zajmują dużo miejsca, przez co trudno je przechowywać w małym mieszkaniu czy podróżować komunikacją miejską.

• Jeden na raz – jeśli szukasz bliźniaczego wózka, który z łatwością mieści się w bardzo ciasnych korytarzach i łatwo się składa, powinieneś rozważyć zakup wózka pojedynczego. Warto zaznaczyć, że dzieci w wózkach tego typu nie przeszkadzają sobie nawzajem, co jest ważne, gdy jedno dziecko chce się np. zdrzemnąć, a drugie dalej aktywnie korzysta z przyjemności spaceru. Oczywiście dwumiejscowy wózek „plecy do siebie”nie będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego. Tego typu wózki inwalidzkie są nieco mniej zwrotne i czasami mogą być dość trudne do skręcania, skręcania i manewrowania.

To obok czy pojedynczy?

Nie ma dobrego rozwiązania tego dylematu, ponieważ każdy ma swoje zalety i wady. Wózek „jeden po drugim”czy popularny „tramwaj”ma tę zaletę, że dzieci nie przeszkadzają sobie nawzajem, zwłaszcza gdy jedno śpi, a drugie podziwia świat lub śpi rodzeństwo. Z drugiej strony dziecko zawsze będzie na straconej pozycji, jeśli chodzi o rozglądanie się podczas spaceru, bo albo widzi plecy brata lub siostry, albo nie widzi mamy. Wąskim wózkiem łatwiej przejeżdża się przez drzwi, łatwiej przeciska się między samochodami na wąskim chodniku, ale trudniej jest skręcić czy skręcić, bo jego długość bezpośrednio wpływa na promień skrętu. Dlatego konieczne jest wcześniejsze przemyślenie kolejnego „przesunięcia”wózka. Z kolei w przypadku niemowląt często karmionych na spacerach z butelki, ta wersja wózka pozwala nawet jednej osobie na karmienie dzieci w tym samym czasie. Szeroki wózek nie zmieści się w każdych drzwiach, ale jest też łatwiejszy do manewrowania w miejscu niż długi wózek.