Wegańska dieta i cała związana z tym ideologia zatacza coraz szersze kręgi. Z pewnością odpowiedzialna jest za to moda, ale też coraz więcej osób przekonuje się, że takie rozwiązanie niesie ze sobą korzyści. Na czym polega weganizm i czy warto zostać weganinem?
Przede wszystkim dieta
Weganizm to krok dalej niż wegetarianizm. Wegetarianie nie jedzą przede wszystkim mięsa, zaś weganie unikają wszelkich produktów zwierzęcych, a więc nie tylko mięsa, ale też miodu, mleka, nabiału i jaj. Oznacza to, że żywią się wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego, wśród których są owoce, warzywa oraz ziarna, pestki i nasiona. Jak można się domyślać, komponowanie posiłków z tylko takich produktów nie jest najłatwiejsze, zwłaszcza jeśli chodzi o dostarczanie sobie niezbędnych składników, jak żelazo, które znajduje się przede wszystkim w mięsie, czy białka, którego najcenniejszym źródłem jest nabiał. Ułatwia to jednak posiadanie określonej wiedzy, na przykład na temat łączenia poszczególnych składników, jak również coraz lepsza dostępność w sklepach produktów dla wegan. Artykuły z roślin świetnie zastępują zwierzęce, na przykład sojowe tofu – sery, tempeh – mięso, a mleka i inne produkty „nabiałowe” pozyskiwane są na przykład z soi, migdałów czy kokosa. Taka dieta ma też wiele zalet. Jest lekka, zdrowa, szczególnie jeśli jest dobrze komponowana. Wśród wegan trudno jest znaleźć grubasa, poza tym brak tłuszczów zwierzęcych w diecie świetnie chroni serce – warto pamiętać, że choroby układu sercowo – naczyniowego są w Polsce najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci.
Nie tylko dieta
Zanim zostanie się weganinem, warto wiedzieć, że weganie unikają produktów zwierzęcych nie tylko w diecie. Nie noszą skór i prawdziwych futer, nie stosują kosmetyków testowanych na zwierzętach czy zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego, jak mleczko pszczele czy wosk, mleko i miód. To jednak także nie jest problemem – kosmetyki i produkty (na przykład obuwie) wegańskie są coraz popularniejsze, a ich wysoka jakość powoduje, że chętnie sięgają po nie nawet osoby, które weganami nie są.
Czy warto?
Wegańskie odpowiedniki produktów zwierzęcych są lekkie, zdrowe oraz coraz smaczniejsze, co powoduje, że chętnie sięgają po nie nawet osoby, które nie unikają produktów zwierzęcych. Są też świetnym zamiennikiem produktów uczulających, na przykład roślinne mleka nie zawierają laktozy. Poza tym dla nikogo nie jest tajemnicą, że unikanie masła, smalcu czy tłustych mięs zawsze wychodzi na dobre, warto zatem spożywać wegańskie posiłki w ramach dbania o zdrową dietę.