cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Zalety diety św. Hildegardy
Dieta

Zalety diety św. Hildegardy

Św. Hildegarda żyła w XII w. i jak na czasy średniowiecza była osobą wykształconą. Dużo podróżowała, znała właściwości wielu roślin, obserwowała ich wpływ na zdrowie podopiecznych. Na tej podstawie opracowała własną dietę i zasady zdrowego żywienia.

Założenia diety św. Hildegardy

Dieta świętej Hildegardy nazywana jest także dietą orkiszową, bo to orkisz (stara odmiana pszenicy) jest jej podstawą. Powinien być spożywany 3 razy dziennie w czasie głównych posiłków w postaci kaszy, płatków oraz różnych placków. Orkisz jest lekkostrawny, nie powoduje wzdęć, zawiera dużo błonnika i cennych mikroelementów.

Orkisz jest dobrze przyswajalny, wzmacnia serce, reguluje pracę układu pokarmowego. W diecie św. Hildegardy znalazły się także kasztany oraz koper włoski. Kasztany chronią wątrobę, natomiast koper włoski zapobiega wzdęciom, zgadze oraz łagodzi bóle wrzodowe.

W diecie orkiszowej ważną pozycję odgrywają warzywa i owoce, które powinny stanowić dodatek do każdego posiłku. Nie oznacza to, że św. Hildegarda zabraniała jeść mięso i wyroby mięsne oraz produkty nabiałowe. Były one dozwolone, ale sporadycznie i w bardzo małych ilościach.

Mniszka zalecała, by posiłki spożywać o regularnych porach, bez pośpiechu i w miłej atmosferze. Posiłki nie powinny być gorące, najlepsza jest temperatura umiarkowanie ciepła. W ciągu dnia należy dodatkowo wypić 2 litry płynów, najlepiej wody.

Dieta średniowiecznej mniszki jest całkowicie bezpieczna, ma wiele właściwości zdrowotnych. Nie mogą stosować tylko osoby uczulone na gluten, bo w orkiszu jest go bardzo dużo.

Dieta orkiszowa nie jest dietą odchudzającą a zdrowotną. Jej celem jest wzmocnienie naturalnej odporności immunologicznej, złagodzenie niektórych dolegliwości lub całkowite się ich pozbycie. Takie działanie jest efektem rodanidu znajdującego się w orkiszu, to silny naturalny antybiotyk. Utrata kilku kilogramów jest efektem dodatkowym, który też ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Post św. Hildegardy

Post św. Hildegardy odgrywa ważną rolę w diecie orkiszowej. Trwa 7 dni i polega przede wszystkim na piciu herbatki z kopru włoskiego (fenkuł) oraz jedzeniu jednego posiłku z dodatkiem orkiszu. Zadaniem postu jest oczyszczenie organizmu z toksyn, przede wszystkim metali ciężkich, grzybów i pleśni. Post św. Hildegardy doskonale odkwasza organizm, co ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale także odmładza, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

Św. Hildegarda zalecała także picie różnych herbatek ziołowych, które uznawała za bardzo zdrowe i skuteczne w leczeniu wielu dolegliwości, np. nadciśnienia, reumatyzmu,